ترند

ترند اليوم: ABD, Putin’i Ukrayna’daki çatışmayı ‘savaş’ olarak nitelendirmesinin ardından ‘gerçeği itiraf etmeye’ çağırdı

مسك- متابعات عبر الصحف الإلكترونية:

ABD dün (Cuma) ‘iğneleyici bir şekilde’ Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, son zamanlarda Ukrayna’daki çatışmayı ‘savaş’ olarak nitelendirmesinin ardından gerçeği itiraf etme ve ordusunu geri çekme çağrısında bulundu.

Rusya, Ukrayna işgalini resmi olarak ‘özel askeri operasyon’ olarak adlandırıyor. Ayrıca yetkililer bu süreçle ilgili, ‘yanıltıcı kelime’ olarak değerlendirdiği diğer tanımlamaları suç sayan bir yasa çıkardı.

Ancak Putin, Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, çatışmanın bir an önce sona ermesini umduğunu ifade ettiği sırada, ‘savaş’ kelimesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada “24 Şubat’tan bu yana ABD ve dünyanın geri kalanı, Putin’in özel askeri operasyonunun Ukrayna’ya karşı saldırgan ve sebepsiz bir savaş olduğunu anladı. Nihayet 300 günün ardından Putin de savaşı olduğu gibi anlattı. Gerçeği kabul etmenin bir sonraki adımı olarak, güçlerini Ukrayna’dan çekerek bu savaşa son vermesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sözcü, Putin’in kullandığı kelime ne olursa olsun, ‘Rusya’nın egemenlik hakkına sahip komşusuna yönelik saldırganlığının, geriye ölüm, yıkım ve göçten başka bir şey bırakmadığını’ vurguladı.

Sözcü ayrıca “Ukrayna halkı elbette, Putin’in açık ve net açıklamasında pek de teselli bulmuyor. Putin’in başlattığı savaşta akrabalarını kaybeden on binlerce Rus aile için de aynı şey geçerli” dedi.

Bu ayın başlarında bir Rus mahkemesi, muhalif siyasetçi İlya Yaşin’e yeni yasaya göre savaş hakkında ‘yanlış bilgi’ yaymak suçundan 8,5 yıl hapis cezası verdi.

Yaşin, Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarındaki bir kasaba olan Bucha’da bir ‘katliam’ yapıldığından, Ukraynalı sivillerin elleri bağlı halde kurşuna dizilmiş cesetlerinin Rus kuvvetlerinin geri çekilmesinden sonra bulunduğundan bahsetmişti.

İşgal karşıtı Rus milletvekili Nikita Yuferev ise Cuma günü, Putin’in ‘savaş’ kelimesini kullanmasına atıfta bulunarak ‘yanlış bilgi’ yaydığı için Devlet Başkanı’nın aleyhine yasal işlem başlatılması çağrısında bulundu.
المسك. مسك الحدث من أوله, الأخبار لحظة بلحظة

مقالات ذات صلة

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

زر الذهاب إلى الأعلى