ترند

ترند اليوم: Muhammed Hamdan Daklu, Orta Afrika’da rejim değişikliğine yönelik girişimler olduğunu açıkladı

مسك- متابعات عبر الصحف الإلكترونية:

Komşu ülkeyle olan sınırların kapatıldığını duyurdu ve tarafları kendi güçlerini karıştırmakla suçladı

Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu (Hamideti) ülkesinin Orta Afrika ile olan batı sınırlarını komşu ülkede rejim değişikliğine yönelik askeri plan ve hareketleri engellemek için kapattığını açıkladı. Hamideti ayrıca kendi ülkesindeki taraflara ve bazı komşu ülkelere gizli mesajlar gönderdi.

Hızlı Destek Güçleri Komutanı Hamideti, Sudan’ın güneyindeki Darfur’da Daco ve Rizeigat aşiretleri arasındaki düşmanlıkların durdurulmasına ilişkin anlaşmanın imza töreninde konuşurken Orta Afrika’da hükümeti değiştirmek için bölge halkının bir kısmını ‘paralı asker’ olarak kullanan kimliği belirsiz tarafları suçladı. “Orta Afrika’da Hızlı Destek Güçleri askeri üniforması giyen grupların olduğunu öğrendikten sonra sınırları kapattık” diyen Hamideti, “Önlerindeki yolu kesip tüm ipleri tuttuk ve bu hareketleri yöneten kafayı tutukladık” diye ekledi. Hamideti, “Hiçbir ülke ile sorun istemiyoruz, güvenli bir komşuluk istiyoruz. Bunun için bir adım olarak kalıcı kamplar kurmaya başlayacağız ve Sudan topraklarından kimsenin Orta Afrika’ya girmesine izin vermeyeceğiz. Orta Afrika ile olan sınırlarımız tamamen kapatıldı” Dedi.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı, Sudan ordusunun liderleri ile sivil güçler arasında imzalanan ve kendi deyimiyle uluslararası toplumdan onay ve destek bulan çerçeve siyasi anlaşmaya bağlılığını teyit etti. “Siyasi çözümden başka çıkış yolu yok ve bunu sonuna kadar yürüteceğiz” diyerek anlaşmaya imza atan tüm tarafların katılım tabanını genişletmeyi kabul ettiğini vurguladı. Hamideti, Sudan’da yaşanan tüm aşiret sorunlarının arkasında ismini açıklamadığı bazı taraflar olmakla suçlayarak, “Darfur ve Mavi Nil bölgelerindeki olaylar, odalardan yapılıyor, düzenleniyor ve yönetiliyor. Bu sorunların arkasında kimin olduğunu biliyoruz” dedi.

Daklu, Güney Kordofan’daki El-Ubeyd şehrinde meydana gelen olayların akabinde Haziran 2019’da Hartum’da Ordu Genel Komutanlığı önünde oturma eyleminin dağıtılması olayları gibi, Hızlı Destek Güçleri’ne karşı birçok suçlamanın ‘uydurma’ olduğuna işaret etti. Hızlı Destek Güçleri’ni şeytanlaştırma girişimleri olduğunu ve bu girişimlerin durmayacağını söyleyen Hamideti “Bunları dikkate almayacağız ve görmezden geleceğiz” dedi. Darfur Barış Anlaşması’nın bir ‘kırmızı çizgi’ olduğunu, hiç kimsenin anlaşmayı sabote etmesine izin verilmeyeceğini vurgulayan Hamideti, Abdulaziz el-Hılu ve Abdulvahid en-Nur’un hareketlerine atıfta bulunarak ‘Cuba Barışı’nı imzalamayan silahlı mücadele hareketleriyle temaslarına işaret etti.

Cuba Anlaşması’nın ‘toprak sorununu çözdüğünü’ açıklayan Daklu, hüküm süren sivil geleneğe saygı gösterilmesi gerekliliğini vurguladı. Başkalarının topraklarına yönelik herhangi bir saldırının kendileri için kabul edilemez olduğunu ifade eden Daklu, şu sıralar, geçen haftadan bu yana onlarca insanın hayatını kaybettiği ve yüzlerce yaralının bulunduğu aşiret olaylarına tanık olan Güney Darfur bölgesinde bulunuyor.
المسك. مسك الحدث من أوله, الأخبار لحظة بلحظة

مقالات ذات صلة

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

زر الذهاب إلى الأعلى